En Lezzetli Patlıcan Salatası Tarifi

Salatanın hazırlanışı

– 5 adet orta boy patlıcan

– 2 diş sarımsak

– Üzerini süslemek için 1 tutam dereotu

– Tuz

Öncelikle bayanların en büyük sorunu zorlu ocak lekelerini engellemek ve işinizi kolaylaştırmak için en büyük tavsiyemiz közmatik kullanmanızdır (tüm zücaciyelerde bulunabilir delikli sac türü bir mutfak gerecidir.) Yıkadığımız patlıcanları iyice kurulayıp közmatigin üzerine yerleştiriyoruz. Belirli aralıklarla patlıcanları döndürerek her bölümünün eşit pişmesini sağlıyoruz. Bu işlem esnasında patlıcanlara küçük delikler açarsanız içlerinin daha rahat piştiğini fark edeceksiniz.

Tüm patlıcanlar yumuşayıp, suyunu saldığında ateşten indirebilirsiniz. Patlıcan salatası yapımında en önemli nokta kabuklarının soyulmasıdır. Közlenmiş kabukları iyice temizleyemezsek salatamızda kararma yapabilir. Bunun için ayrı bir yerde elinizi ıslatıp temizleyebileceğiniz temiz bir su bulundurmanızı tavsiye ederiz. Hem bu sayede kabukların patlıcanlara yapışmasına da çözüm bulmuş olursunuz. Patlıcanların sap kısımlarını bıçak yardımıyla kestikten sonra, patlıcanlarınızı kesme tahtasına alıp ince ince doğramaya başlayabilirsiniz. Tüm patlıcanlar ince ince doğrandıktan sonra, önce kıyılmış ya da rendelenmiş sarımsaklarımızı ve tuzu ilave ederek iyice karıştıralım.

Sunum yapacağınız tabağa almadan evvel arzunuza ve damak tadınıza göre dilerseniz birkaç damla5 limon ilave edebilirsiniz. Yıllardır sofralarımızda ve hatta pikniklerde bile yer alan patlıcan salatasının görselliğini daha da ön plana çıkarabilirsiniz. Sunum tabağına yer alan salatanıza önceden yıkayıp, kuruttuğunuz dereotlarını ince ince kıyın ve hazırladığınız salatanın üzerine serpin.

Farklı tariflerde patlıcanları hayal gücünüz ile renklendirebilirsiniz. Özellikle domates kabuğundan yapılan gül figürleri ile daha görsel sunumlar tasarlayabilirsiniz. Hem sofranız daha görsel görünür hem de gören herkesin bakmak için sabırsızlandığı klasik bir lezzet sunmuş olursunuz. Mis gibi patlıcan salatanız şimdiden afiyet olsun. Yılın sonuna yaklaştığımız şu günlerde yılbaşı yemek menünüze patlıcan salatasını da ilave etmeyi unutmayın.